Po desetiletích čekání a dvou odložených covidových ročnících jsme se konečně v organizaci MČR ve stolním tenisu sportovců s mentálním postižením a autismem dostali k jubilejnímu 30. ročníku. Je fantastické, že všechny ročníky, z toho první ročník zároveň jako jedna z prvních akcí ČSMPS vůbec, se uskutečnily v Hradci Králové. A to vždy pod vedením Pavla Svobody, pro kterého byl letošní ročník i pořadatelskou derniérou. Hradec byl opět vzorně připraven. Dvě tělocvičny, 12 stolů, abychom ten nápor počtu zápasů zvládli, špičkové vybavení, dostatek rozhodčích. Potěšilo, že počet účastníků byl mírně vyšší než v loňském roce. Ale jinak vše při starém – tedy dobré! Byli zde opravdu skoro všichni, kteří v „našem“ stolním tenisu něco znamenají. Odhlášek bylo naprosté minimum, což v době chřipkových žní je běžné. Bohužel již skoro tradičně, nezúčastnili bývalí tradiční účastníci – kraje Liberecký a Středočeský, ve kterém s odchodem hlavního „tahouna a organizátora“ stolního tenisu již pravděpodobně restart nenastane. U obou jmenovaných krajů je jejich absence škoda, jelikož v minulosti disponovaly velmi kvalitními hráči a pro úroveň MČR to bylo skvělé navýšení kvality a konkurence. Atmosféra byla tradičně bezva, svědčící o vysoké sportovní a společenské úrovni zúčastněných.
I letos byly opět základní skupiny odehrány ve dvou tělocvičnách, průběhu turnaje to s ohledem na časový plán výrazně pomohlo, protože systém je nastaven tak, aby si všichni hráči dostatečně zahráli a tím získali i zkušenosti. Ovšem s tím přímo souvisí počet odehraných hodin a časový rozsah turnaje. Nikdo nevypadne po jednom zápase, některé základní skupiny se hrály i s pěti účastníky. Ve středu byly odehrány základní skupiny ve všech kategoriích a soutěže čtyřher (po semifinále), které byly hrány počátku vyřazovacím způsobem. Ve čtvrtek soutěže gradovaly vyřazovacím systémem – pavoukem. Finále byla odehrána v jednotném čase. Pro samotné hráče je nástup finalistů ke stolům, jejich jmenovité představení a doprovodný potlesk, silný zážitek. Divácká kulisa a fandění tento zážitek ještě umocnily. Ve většině kategorií díky vyřazovacímu systému byly zápasy opravdu dramatické akvalitní. A bylo se rozhodně na co koukat. Děkuji moc všem rozhodčím, organizátorům a také trenérům, kteří se svým sportovcům tak věnují a že s nimi do Hradce Králové přijeli!
Zvláštní poděkování patří hlavním donátorům – Královéhradeckému kraji a Městu Hradec Králové, díky nimž si tato soutěž drží velmi vysokou úroveň a zároveň je vzornou propagací možností a vstřícnosti Královéhradeckého kraje a Hradce Králové ke sportu. V „Pořadí národů“ si dominanci udržel, s výraznou převahou, Královéhradecký kraj. Samozřejmě, i díky počtu vyslaných sportovců. Je to důsledek nejenom koncepční práce a systematického tréninku, ale i toho, že tento sport je v oblasti tradiční a oblíbený. MČR organizačně zajišťovali pracovníci Speciálních škol v Hradecké ulici v Hradci Králové a členové SK Integra při této škole, pod vedením Pavla Svobody, Pavla Záleského a Lucie Francové (hlavní rozhodčí).
Tato tradiční akce se koná v nádherné a pro stolní tenis skvěle vybavené tělocvičně Speciálních škol a přináší každoročně výjimečný zážitek sportovcům, kteří většinou nemají v běžných sportovních soutěžích až tak naději na významný úspěch. Na tento sportovní svátek se celoročně připravují, je pro ně významnou motivací pro další trénink. Rozhodování „na stolech“ zajistili pohodoví rozhodčí z Gymnázia J.K. Tyla v Hradci Králové za vedení pana profesora Pavla Skoupila a studentky Univerzity Hradec Králové. Celému mistrovství vládla skvělá, přátelská atmosféra, zápasy měly vysokou herní úroveň. Fotografie a zpráva z MČR budou uveřejněny: www.csmps.cz
Autor článku: Pavel Svoboda